Fight Club
3:e maj -06
Plats: Stampen, Stora Nygatan 5
T-bana: Gamla stan
Insläpp: Kl 19:30
Entré: 60 kr
Bilder
20:00 Ulf Ljusberg
Ulf Ljusberg vet hur man laddar för en spelning: - Mycket Champions League, sparring, pasta och sköna gigs i vardagsrummet. Och han borde veta vad han talar om eftersom han spelat med sitt band i hela sex år. Musiken beskriver han som aukustisk svänging folk med inspiration från allt mellan himmel och jord.
Bandets Hemsida
20:30 Helena Alsterhed
2 Text
Bandets Hemsida
21:00 Someone
Trots att Someone inte har funnits mer än ett halvår har bandet redan hunnit med en hel del. Man har spelat in en bra demo som bland annat lett till spelningar på Fight Club och Obaren. Bandets spelning på Obaren i mars kan betraktas som det definitiva startskottet i bandets karriär. Med inspiration från storheter som The Doors och Depeche Mode samt med en sångare vars röst för tankarna till David Bowie borde inget stå ivägen för Someone.
Bandets Hemsida
21:30 Joel och lilla kriget
Vi spelar Paris-Balkanpop. Alltså är vi ett popband med influenser från bl.a. Zigenarmusik och fransk dragspelmusik. Texterna är på svenska och musiken är smått romantiskt med en vemodig ton. Förhållandet mellan hat och kärlek är en elementär punkt och musiken hoppas inbjuda till ett känslomässigt uppsving. I januari 2006 släppte vi miniskivan ”Ett litet krig” som säljs i skivbutiker i Stockholm och på nätet.
Bandets Hemsida
22:00 Niklas Svedberg
5 Text
Bandets Hemsida
22:30 Force Majeure
Force Majeure har spelat tillsammans i ungefär 3 år under olika
konstellationer. Musiken är influerad av garage, psychedelia, rythm'n'blues,
rock och soul från 60 och 70-talet. Senaste halvåret har de fokuserat på
nytt låtmaterial som ständigt komponeras och modifieras. I vår och sommar
planerar bandet att spela in nytt material och kommer att ha fler klubb- och
festivalspelningar.
Bandets Hemsida